Emerge Women Running for Office in 2014

Emerge Alumnae Running for Office in 2014

234 women running as of August 29, 2014

*Green text indicates Emerge women running for Congress

Emerge Arizona

  • Bonnie Boyce-Wilson - State House, District 22 - Emerge Arizona Class of 2014
  • Angela Cotera - State House, District 19 - Emerge Arizona Class of 2007
  • Andrea Dalessandro - State House, District 2 - Emerge Arizona Class of 2007
  • Katie Hobbs - State Senate, District 24 - Emerge Arizona Class of 2004
  • Angela LeFevre - City Council, Sedona City Council - Emerge Arizona Class of 2010
  • Kristie O'Brien - State Senate, District 17 - Emerge Arizona Class of 2013
  • Katie Paetz - School Board, Osborn Elementary School District - Emerge Arizona Class of 2014
  • Stephanie Parra - School Board, Phoenix Union High School District - Ward 3 - Emerge Arizona Class of 2014
  • Amy Schwabenlender - State House, District 20 - Emerge Arizona Class of 2014
  • Ceci Velasquez - State House, District 29 - Emerge Arizona Class of 2013
  • Beth Weisser - State House, District 5 - Emerge Arizona Class of 2010

Emerge California

  • Amy Bacharach - San Francisco City Community College Board  - Emerge California Class of 2010
  • Tonya Burke - City Council, Perris - Emerge California Class of 2013
  • Malia Cohen - Board of Supervisors, San Francisco - Emerge California Class of 2005
  • Fran Cole - Board of Supervisors, Nevada County, District 4 - Emerge California Class of 2014
  • Diana Conti - State Assembly, District 10 - Emerge California Class of 2007
  • Brigette Davila - San Francisco City Community College Board, Citywide - Emerge California Class of 2012
  • Dana Dean - Solano County Board of Education, Trustee Area 3 - Emerge California Class of 2014
  • Raquel Donoso - West Contra Costa Unified School District, West Contra Costa - Emerge California Class of 2005
  • Lori Droste - City Council, Berkeley, District 8 - Emerge California Class of 2013
  • Elizabeth Echols - State Assembly, District 15 - Emerge California Class of 2004
  • Kelly Fergusson - City Council, Menlo Park - Emerge California Class of 2004
  • AngelAnn Flores - Board of Trustees, Stockton Unified School District - Emerge California Class of 2014
  • Teddy Gray King - City Council, Piedmont - Emerge California Class of 2007
  • Darcie Green - Santa Clara County Board of Education, Trustee Area 6 - Emerge California Class of 2009
  • Heidi Hall - United States Congress, CA-01 - Emerge California Class of 2013
  • Ellen Kamei - City Council, Mountain View  - Emerge California Class of 2014
  • Kirsten Keith - City Council, Menlo Park - Emerge California Class of 2004
  • Anne Kepner - West Valley- Mission Community College District, Area 3 - Emerge California Class of 2014
  • Carol Kim - San Diego City Council, District 6 - Emerge California Class of 2014
  • Sara Lamnin - City Council, Hayward - Emerge California Class of 2009
  • Paulina Miranda - State Senate, 8th District - Emerge California Class of 2012
  • Anna Molander - City Unified School District, Sacramento - Emerge California Class of 2006
  • Jodi Muirhead - School Board, Santa Clara - Emerge California Class of 2014
  • Emily Murase - Board of Education, San Francisco - Emerge California Class of 2003
  • Shereda Nosakhare - City Council, Oakland, District 6 - Emerge California Class of 2014
  • Belia Ramos Bennett - City Council, American Canyon - Emerge California Class of 2010
  • Noelani Sallings - School Board, Santa Clara - Emerge California Class of 2008
  • Olivia Sanwong - City Council, Pleasanton - Emerge California Class of 2014
  • Libby Schaaf - Mayor, Oakland - Emerge California Class of 2009
  • Thea Selby - San Francisco City Community College Board  - Emerge California Class of 2010
  • Buu Thai - San Jose City Council, District 7 - Emerge California Class of 2005
  • Francesca Vega - Los Angeles Community College District, Board of Trustees  - Emerge California Class of 2014
  • Kate Woolley - City Unified School District, Sacramento - Emerge California Class of 2014

Emerge Colorado

  • Shelli Brown - City Council, Denver - Emerge Colorado Class of 2013
  • Nancy Cronk - State house, District 37 - Emerge Colorado Class of 2014
  • Jessie Danielson - State House, Wheat Ridge District 24 - Emerge Colorado Board Chair
  • Janet Doyle - State House, District 25 - Emerge Colorado Class of 2014
  • Monica Duran - Fire Protection District, Wheat Ridge - Emerge Colorado Class of 2013
  • Daneya Esgar - State House, Pueblo District 47 - Emerge Colorado Class of 2013
  • Corrie Houck - State House, District 1 - Emerge Colorado Class of 2014
  • Joan Lopez - County Clerk and Recorder, Arapaho County - Emerge Colorado Class of 2014
  • Naquetta Ricks - CU Regent, Congressional District 6 - Emerge Colorado Class of 2014
  • Patricia Shaver - Fire Protection District, Cunningham - Emerge Colorado Class of 2013
  • Halisi Vinson - City Council, Denver - Emerge Colorado Class of 2013
  • Faith Winter - State Represenative, District 35 - Emerge Colorado Executive Director

Emerge Kentucky

  • Debbie Barber - State House, District 36 - Emerge Kentucky Class of 2013
  • Amy Beasley - Fayette Urban County Council, District 8 - Emerge Kentucky Class of 2013
  • Bettye Brookfield - Washington County Magistrate, District 5 - Emerge Kentucky Class of 2014
  • Denise Brown - Jefferson County Family Court, Division 7 - Emerge Kentucky Class of 2014
  • Josephine Buckner - Jefferson County District Court, Division 8 - Emerge Kentucky Class of 2013
  • Chrysanthia Carr-Seals - Fayette County Magistrate, District 3 - Emerge Kentucky Class of 2014
  • City Councilwoman Beverly Chester-Burton - City Council, Shively - Emerge Kentucky Class of 2012
  • Tabatha Clemons - Clerk, Grant County - Emerge Kentucky Class of 2011
  • Jacqueline Coleman - State House, District 55 - Emerge Kentucky Class of 2011
  • Anne Delahanty - Jefferson County District Court, Division 13 - Emerge Kentucky Class of 2014
  • Debbie Donnelly - Clerk, Hardin County - Emerge Kentucky Class of 2013
  • Angela Evans - Fayette Urban County Council, District 6 - Emerge Kentucky Class of 2013
  • Rachel Foster - PVA, Daviess County - Emerge Kentucky Class of 2013
  • Tara Hagerty - Jefferson County Family Court, Division 5 - Emerge Kentucky Class of 2013
  • Wanda Hammons - Grant County Magistrate, District 2 - Emerge Kentucky Class of 2011
  • Audrey Haydon - State House, District 50 - Emerge Kentucky Class of 2012
  • Gretchen Hunt - State House, District 48 - Emerge Kentucky Class of 2014
  • Elisabeth Jensen - United States Congress, KY-06 - Emerge Kentucky Class of 2011
  • LeTonia Jones - Fayette Urban County Council, District 8 - Emerge Kentucky Class of 2011
  • Anitra Jump - Judge Executive, Grant County - Emerge Kentucky Class of 2013
  • Ellie Kerstetter - Jefferson County Family Court, Division 3 - Emerge Kentucky Class of 2011
  • Ashley Miller - State House, District 32 - Emerge Kentucky Class of 2014
  • Tammy Nesler - Clerk, Graves County - Emerge Kentucky Class of 2013
  • Serena Owen - City Council, Elsmere - Emerge Kentucky Class of 2014
  • Creasa Reed - State House, District 88 - Emerge Kentucky Class of 2010
  • Kathy Ryan - State Senate, District 12 - Emerge Kentucky Class of 2014
  • Councilwoman Attica Scott - Louisville Metro Council, District 1 - Emerge Kentucky Class of 2010
  • Representative Rita Smart - State House, District 81 - Emerge Kentucky Class of 2010
  • Jackie Weathers - Mayor, Elkton - Emerge Kentucky Class of 2014
  • Michelle Williams - City Council, Covington - Emerge Kentucky Class of 2011

Emerge Maine

  • Beth Allen - State House, District 136 - Emerge Maine Class of 2011
  • Roberta Beavers - State House, District 148 - Emerge Maine Class of 2007
  • Shenna Bellows - United States Senate  - Emerge Maine Class of 2010
  • Heidi Brooks - State House, District 61 - Emerge Maine Class of 2012
  • Christine Burstein - State House, District 96 - Emerge Maine Class of 2013
  • Katherine Cassidy - State House, District 32 - Emerge Maine Class of 2009
  • Matthea Daughtry - State House, District 66 - Emerge Maine Class of 2011
  • Diane Denk - State House, District 9 - Emerge Maine Class of 2013
  • Lizzie Dickerson - State House, District 47 - Emerge Maine Class of 2009
  • Kristina Egan - Town Council, District 3 - Emerge Maine Class of 2013
  • Sara Gideon - State House, District 106 - Emerge Maine Class of 2012
  • Anne Graham - State House, District 109 - Emerge Maine Class of 2007
  • Bettie Harris-Howard - State House, District 20 - Emerge Maine Class of 2013
  • Stephanie Hatzenbuehler - Portland School Board, District 4 - Emerge Maine Class of 2014
  • Erin Herbig - State House, District 43 - Emerge Maine Class of 2009
  • Maeghan Maloney - District Attorney, Kennebec and Somerset Counties - Emerge Maine Class of 2009
  • Callie Pecunies - State House, District 117 - Emerge Maine Class of 2014
  • Diane Russell - State House, District 120 - Emerge Maine Class of 2007
  • Jackie Sartoris - State House, District 50 - Emerge Maine Class of 2014
  • Bettyann Sheats - State House, District 64 - Emerge Maine Class of 2012
  • Rachel Sukeforth - State House, District 80 - Emerge Maine Class of 2012
  • Denise Tepler - State House, District 60 - Emerge Maine Founding Board Member
  • Kate VerSluis - State House, District 57 - Emerge Maine Class of 2014
  • Lisa Villa - State House, District 98 - Emerge Maine Class of 2009
  • Charlotte Warren - State House, District 84 - Emerge Maine Class of 2009

Emerge Maryland

  • Angela Angel - House of Delegates, District 25 - Emerge Maryland Class of 2014
  • Walakewon Blegay - Central Committee, Prince George's County - Emerge Maryland Class of 2013
  • Elizabeth "Betsy" Bury - Democratic Central Committee, Anne Arundel County - Emerge Maryland Class of 2013
  • Wendy Cohen - Central Committee, Montgomery County - Emerge Maryland Class of 2013
  • Ann Coit Leitess - States Attorney, Anne Arundel County - Emerge Maryland Class of 2014
  • Beth Daly - Montgomery County Council, At Large - Emerge Maryland Class of 2013
  • Judy Davis - House of Delegates, District 38C - Emerge Maryland Class of 2013
  • Candace Dodson Reed - Democratic Central Committee, Howard County - Emerge Maryland Class of 2013
  • Geraldine Eggleston - House of Delegates, District 25 - Emerge Maryland Class of 2014
  • Natalia Farrar - Central Committee, Montgomery County - Emerge Maryland Class of 2013
  • Jessica Fitzwater - Frederick County Council, District 4 - Emerge Maryland Class of 2013
  • Mimi Hassanein - Democratic Central Committee, Montgomery - Emerge Maryland Class of 2013
  • Ashley Heffernan - Central Committee, Anne Arundel County - Emerge Maryland Class of 2014
  • Abby Hendrix - Central Committee, Howard County - Emerge Maryland Class of 2014
  • Suzanne Hogan - County Commissioner, Queen Anne's - Emerge Maryland Class of 2014
  • Susan Jessee - Frederick County Council, At Large - Emerge Maryland Class of 2014
  • Brooke Lierman - House of Delegates, District 46 - Emerge Maryland Class of 2013
  • Linda Norris-Waldt - Frederick County Council, At Large - Emerge Maryland Class of 2014
  • LaRhonda Owens - House of Delegates, District 27B - Emerge Maryland Class of 2014
  • Elizabeth Paul - House of Delegates, District 2A - Emerge Maryland Class of 2013
  • Makeda Scott - Baltimore County Council, District 46 - Emerge Maryland Class of 2013
  • MaKeda Scott - Central Committee, Baltimore County - Emerge Maryland Class of 2013
  • Carin Smith - House of Delegates, District 10 - Emerge Maryland Class of 2013
  • Mitchelle Stephenson - House of Delegates, District 30B - Emerge Maryland Class of 2014
  • Nicole Williams - Central Committee, Prince George's County - Emerge Maryland Class of 2014

Emerge Massachusetts

  • Michelle Badger - School Board, Plymouth - Emerge Massachusetts Class of 2013
  • Christine Barber - State Representative, 34th Middlesex - Emerge Massachusetts Class of 2011
  • Michelle Ciccolo - Board of Selectmen, Lexington - Emerge Massachusetts Class of 2013
  • Claire Cronin - State Representative, 11th Plymouth - Emerge Massachusetts BC Class of 2012
  • Diana DiZoglio - State Representative, 14th Essex - Emerge Massachusetts BC Class of 2012
  • Eileen Duff - Governor's Council, 5th District - Emerge Massachusetts BC Class of 2012
  • Sarah Etelman - Board of Selectmen, South Hadley - Emerge Massachusetts
  • Jessica Finocchiaro - State Senate, 1st Essex - Emerge Massachusetts Class of 2014
  • Sharon Guzik - State Representative, 34th Middlesex - Emerge Massachusetts Class of 2009
  • Hillary Hoffman - City Council, Greenfield - Emerge Massachusetts Class  of 2014
  • Lesley Phillips - State Representative, 25th Middlesex - Emerge Massachusetts BC Class of 2012
  • Carlotta Williams - State Representative, 12th Suffolk - Emerge Massachusetts Class of 2010

Emerge Nevada

  • Nancy Allf - District Court Judge, Department 27, Eighth Judicial District Court - Emerge Nevada Class of 2008
  • Erin Bilbray - United States Congress, NV-03 - Emerge Nevada Founder
  • Irene Bustamante Adams - State Assembly, District 42 - Emerge Nevada Class of 2010
  • Lesley Cohen - State Assembly, District 29 - Emerge Nevada Class of 2014
  • Kathleen Delaney - District Court Judge, Department 25, Eighth Judicial District Court - Emerge Nevada Class of 2010
  • Lynn Goya - County Clerk, Clark County - Emerge Nevada Class of 2010
  • Christine Guerci-Nyhus - District Court Judge, Department 8, Clark County - Emerge Nevada Class of 2014
  • Kitty Jung - County Commissioner, Washoe County Commission - Emerge Nevada Class of 2008
  • Joanna Kishner - Judge - Emerge Nevada Class of 2011
  • Ellen Nakamura - County Commission - Emerge Nevada Class of 2011
  • Susan Scann - District Court Judge, Clark County - Emerge Nevada Class of 2010
  • Michele Schafe - County Assessor, Clark County - Emerge Nevada Class of 2010
  • Ellen Spiegel - State Assembly, District 20 - Emerge Nevada Class of 2007
  • Gloria Sturman - District Court Judge, Department 26, Clark County - Emerge Nevada Class of 2009

Emerge New Jersey

  • Marlene Baldinger - Borough Council, Lebanon Borough - Emerge New Jersey Class of 2014
  • Diane L. Murray - Hillside Township At Large Council Council - Emerge New Jersey Class of 2014
  • Britnee Timberlake - Freeholders At Large, District 3 - Emerge New Jersey Class of 2014
  • Cathy Wilson - Township Committee, Morris Township - Emerge New Jersey Class on 2014

Emerge New Mexico

  • Hon. Christina Argyres - Judge, Second Judicial District - Emerge New Mexico Class of 2006
  • Debbie Armstrong - State House, HD 17 - Emerge New Mexico Class of 2010
  • Hon. Shannon Bacon - District Court, 2nd Judicial District - Emerge New Mexico Founding Board Member
  • Elizabeth Bardwell - Dona Ana County Commission - Emerge New Mexico Class of 2013
  • Sandra Barnhart y Chavez - Judge, 2nd Judicial District - Emerge New Mexico Class of 2006
  • Catherine Begaye - State House, HD 23 - Emerge New Mexico Class of 2014
  • Hon. Beatrice Brickhouse - Judge, Second Judicial District - Emerge New Mexico Class of 2010
  • Jennifer Burrill - District Attorney - Emerge New Mexico Class of 2013
  • Guadalupe Cano - Town Councilor, Silver City - Emerge New Mexico Class of 2011
  • Judge Rosemary Cosgrove Aguilar - Judge, Metro Court, Bernalillo County - Emerge New Mexico Class of 2008
  • Teresa de Cherif - State House, District 7 - Emerge New Mexico Class of 2014
  • Cheryl Everman - Talbot County Central Committee - Emerge New Mexico Class of 2013
  • Joanne Ferrary - State House, HD 37 - Emerge New Mexico Class of 2013
  • Doreen Gallegos - State House, HD 52 - Emerge New Mexico Class of 2014
  • Stephanie Garcia Richard - State House, HD 43 - Emerge New Mexico Class of 2008
  • Tanya Giddings - County Assessor, Bernalillo County - Emerge New Mexico Class of 2014
  • Debra Haaland - Lt. Governor, Statewide - Emerge New Mexico Class of 2007
  • Maria Elena Johnson - State House, HD 53 - Emerge New Mexico Class of 2013
  • Emily Kane - State House, HD 15 - Emerge New Mexico Class of 2012
  • Judge Sylvia LaMar - Judge, First Judicial District - Emerge New Mexico Class of 2013
  • Rocky Lara - United States Congress, NM-02 - Emerge New Mexico Class of 2007
  • Georgene Louis - State House, HD 26 - Emerge New Mexico Class of 2010
  • Hon. Willow Misty Parks - Probate Judge, Bernalillo County - Emerge New Mexico Class of 2010
  • Patricia Roybal Caballero - State House, HD 13 - Emerge New Mexico Class of 2007
  • Merrie Lee Soules - Public Regulation Commission, District 5 - Emerge New Mexico Class of 2013
  • Elizabeth Thomson - State House, HD 24 - Emerge New Mexico Class of 2009
  • Marie Ward - Judge, 2nd Judicial District - Emerge New Mexico Class of 2006
  • Dell Washington - State House, HD 49 - Emerge New Mexico Class of 2013
  • Courtney Weaks - Metro Court Judge, Division 4 - Emerge New Mexico Class of 2013

Emerge Oregon

  • Dawn Lesley - Lane County Commissioner,  - Emerge Oregon Class of 2013
  • Anne Lininger - State House, District 38 - Emerge Oregon Class of 2009
  • Sheri E. Moore - Lane County Commissioner - Emerge Oregon Class of 2010
  • Diana Smith Dickey - Marion County Commissioner  - Emerge Oregon Class of 2013
  • Kathleen Taylor - State Representative, District 41 - Emerge Oregon Class of 2011
  • Maureen Winningham - State Representative, District 18, Position 2 - Emerge Oregon Class of 2013

Emerge Vermont

  • Rebecca Balint - State Senate, Windham County - Emerge Vermont Class of 2014
  • Dawn Ellis - State Senate, Chittenden County - Emerge Vermont Class of 2014
  • Kiah Morris - State House, Bennington 2-2 - Emerge Vermont Class of 2014
  • Julie Raboin - State House, Orleans - 2 - Emerge Vermont Class of 2014

Emerge Virginia

  • Hon. Sheila Olem - Herndon Town Council - Emerge Virginia Class of 2014

Emerge Wisconsin

  • Julie Allen - Lincoln County Supervisor, District 19 - Emerge Wisconsin Class of 2013
  • Mary Arnold - State Assembly, District 37 - Emerge Wisconsin Class of 2012
  • Annette Ashley - School Board Director, Middleton-Cross Plains Area - Emerge Wisconsin Class of 2011
  • Carousel Andrea Bayrd - Dane County Supervisor, District 8 - Emerge Wisconsin Class of 2009
  • Carol Beals - Grant County Supervisor, District 13 - Emerge Wisconsin Class of 2010
  • Rep. Penny Bernard Schaber - State Senate, 19 SD - Emerge Wisconsin Class of 2007
  • Jill Billings - State Assembly, 95 AD - Emerge Wisconsin Class of 2011
  • Leah Blough - Kenosha County Supervisor, District 12 - Emerge Wisconsin Class of 2011
  • Jenni Dye - Dane County Supervisor, District 33 - Emerge Wisconsin Class of 2013
  • Jacki Gackstatter - Clerk of Courts, Rock County - Emerge Wisconsin Class of 2014
  • Rep. Dianne Hesselbein - State Assembly, District 79 - Emerge Wisconsin Class of 2009
  • Julie Jansch - Brown County Supervisor, District 10 - Emerge Wisconsin Class of 2013
  • Noelle Joers-Yanisch - Greendale Village Trustee - Emerge Wisconsin Class of 2010
  • Tara Johnson - La Crosse County Board, District 29 - Emerge Wisconsin Class of 2010
  • Rep. La Tonya Johnson - State Assembly, District 17 - Emerge Wisconsin Class of 2012
  • Kimberly Kane - Racine City Council, District 2 - Emerge Wisconsin Class of 2013
  • Mary Kolar - Dane County Supervisor, District 1 - Emerge Wisconsin Class of 2013
  • Pat McPartland - Dane County Supervisor, District 32 - Emerge Wisconsin Class of 2013
  • Margo Miller - State Assembly, District 81 - Emerge Wisconsin Class of 2009
  • Melissa Sargent - State Assembly, 48 AD - Emerge Wisconsin Class of 2012
  • Judy Smriga - Clark County, District 7 - Emerge Wisconsin Class of 2011
  • Nancy Stencil - State Assembly, 86 AD - Emerge Wisconsin Class of 2012
  • Alderperson Lisa Subeck - State Assembly, 78 AD - Emerge Wisconsin Class of 2009
  • Mary Von Ruden - Monroe County Board, District 17 (and Sparta City Council District 3) - Emerge Wisconsin Class of 2013
  • Kelly Westlund - United States Congress, WI-07 - Emerge Wisconsin Class of 2011
  • Mandy Wright - State Assembly, 85 AD - Emerge Wisconsin Class of 2012
  • JoCasta Zamarripa - State Assembly, 8 AD - Emerge Wisconsin Class of 2010

Put Yourself On The Ballot

Learn about the Emerge program, how to apply and get connected to our Council of Allies

Support Our Work

Emerge America needs your help to expand our training.