2017-2018 Emerge Candidates

2017-2018 Emerge Candidates
196 women as of June 2017 
(163 women in 2017 and 33 women in 2018)

*Bolded indicates candidates for the state house, senate, statewide office or U.S. Congress (47)
Italicized indicates the candidate has won their respective race.

Emerge Arizona (3)

Katie Hobbs—Arizona Secretary of State, Running in 2018

Laura Pastor—Maricopa County Supervisor

Zofia Rawner—Phoenix City Council

Emerge California (3)

Kimberly Ellis—California Democratic Party Chair

Sara Hernandez—US Congress, CA – 34

Anna Pletcher—Marin County District Attorney, Running in 2018

Emerge Colorado (10)

Yolanda Avila—Colorado Springs City Council

Chelsea Behanna—Lafayette City Council

Anna Buhr—Centennial City Council

Erin Gigliello—Breckenridge Town Council

Jamie Harkins—Lafayette City Council

Allison Hiltz—Aurora City Council at Large

Crystal Murillo—Aurora City Council

Emma Pinter—Westminster City Council

Carrie Warren-Gully—Littleton School Board

Virginia Willford—Northglenn City Council

Emerge Maryland (14)

Lorig Charkoudian—House of Delegates, District 20, Running in 2018

Lenora Dawson—Baltimore Clerk of Court, Running in 2018

Shaneka Johnson—Annapolis City Council

Marisol Johnson—Baltimore County Council, District 2, Running in 2018

Brooke Lierman—House of Delegates, District 46, Running in 2018

Lesley Lopez—House of Delegates, District 39, Running in 2018

Pamela Luby—House of Delegates, District 33, Running in 2018

Christiana Rigby—Howard County Council, District 3, Running in 2018

Ciara Robinson—Capitol Heights Town Council, Running in 2018

Lisa Brannigan Rodvien—Anne Arundel County Council, Running in 2018

Stephanie Smith—House of Delegates, District 45, Running in 2018

Alexus Viegas—Annapolis City Council, Ward 7

Jennifer Wilder—House of Delegates, District 27, Running in 2018

Jheanelle Wilkins—House of Delegates, District 20, Running in 2018

Emerge Massachusetts (62)

Michelle Badger—Plymouth School Board

Katjana Ballantyne—Somerville City Council

Christine Barber—State House, District 34, Middlesex, Running in 2018

Manisha Bewtra—Melrose Alderman

Manikka Bowman—Cambridge School Committee

Bonnie Brodner—Lexington Town Meeting

Megan Buhr—Hingham School Committee

Mehreen Butt—Wakefield Select Board

Andrea Campbell—Boston City Council

Susan Chailfoux Zephir—Leominster City Council

Chris Chanyasulkit—Brookline Library Trustee

Michelle Ciccolo—Lexington Select Board

Claire Cronin—State House, District 11, Plymouth, Running in 2018

Fran Cronin—Cambridge School Committee

Lizbeth Deselm—Melrose School Committee

Jan Devereux—Cambridge School Committee

Diana DiZoglio—State House, District 14, Essex, Running in 2018

Jackie Doherty—Lowell School Commmittee, Vice Chair

Eileen Duff—Governor’s Council, District 5

Annissa Essaibi-George—Boston City Council

Sarah Etelman—South Hadley Select Board

Jessica Finocchiaro—Greater Lawrence Technical School Committee

Margot Fleischman—Bedford Select Board

Judith Garcia—Chelsea City Council

Reeny Groden—Southampton Board of Selectmen

Heather Hamilton—Brookline Board of Selectmen

Sabrina Heisey—Dracut School Committee

Natalie Higgins—State House, District 4, Worcester, Running in 2018

Stephanie Hirsch—Somerville City Council

Kara Holmquist—Needham Town Meeting

Tara Hopper Zeltner—Natick Town Meeting

Marilee Hunt—Bridgewater Town Clerk

Kathleen Kelly—Cambridge School Committee, Running in 2018

Cindy King—Townsend Select Board, Running in 2018

Anne Landry—Essex Town Council

Jennifer Lemmerman—Melrose City Council

Monica Linden—Franklin Town Committee

Rebecca Lisi—Holyoke City Council, At-Large

Sheila Lyons—County Commission, Barnstable County, Running in 2018

Cheryl Maguy-Stewart—Fitchburg City Council

Stephanie Martins—Everett City Council

Juana Matias—State House, District 16, Essex, Running in 2018

Puja Mehta—Brookline Public Library Trustee

Natasha Megie-Maddrey—Lynn School Committee

Brenda Noel—Newton City Council

Caroline Normand—Somerville School Committee

Charlotte Nugent—Advisory Neighborhood Commission, 4C01, District of Columbia, Running in 2018

Mary Olberding—Hampshire Register of Deeds, Running in 2018

Lisa Peterson—Salem City Council

Alicia Reddin—Billerica Town Meeting, Running in 2018

Aziza Robinson-Goodnight—Boston City Council at Large

Denise Schultz—Franklin School Committee

Sumbul Siddiqui—Cambridge City Council

Claudia Sierra—State Senate, District 1, Suffolk and Middlesex, Running in 2018

Brianna Sullivan—State House, District 1, Essex, Running in 2018

Vatsady Sivongxay—Cambridge City Council

Carolina Ventura—Newton City Council

Susan Voss—Northampton School Committee

Moira Walsh—Rhode Island State House, District 3, Running in 2018

Harmony Wu—Needham Town Meeting

Michelle Wu—Boston City Council, President

Joanne Zygmunt—Brockton City Council

Emerge Michigan (1)

Helena Scott—Detroit City Council, District 2

Emerge New Jersey (12)

Patricia Guerra-Frazier—Union County Freeholder Board

Michelle Harris—Morristown Mayor

Sadaf Jaffer—Montgomery Township Council, Won Primary

Kim Keyes—Middlesex Borough Council, Won Primary

Mecca Keyes—Newark District Council, 3

Emily Kullman—Rockaway Township Council

Zonie Le Sane—Ridgewood District Council

Diane Murray—Hillside Township Council, Won Primary

Damaris Ramirez—Perth Amboy District Council

Britnee Timberlake—Essex County Freeholder Board, Won Primary

Catherine Wilson—Morris Township Council, Won Primary

Kristen Zadroga-Hart—State House, District 31

Emerge New Mexico (18)

Elizabeth Armijo—Albuquerque School Board

Sarah Attleson—New Mexico Democratic Party, Chair, Labor Caucus

Nancy Baca—CNM Community College Board 

Nancy Bearce—New Mexico Democratic Party, State Central Committee

Katherine Clark—New Mexico Democratic Party, Secretary

Gina Dennis—CNM Community College Board and New Mexico Democratic Party, State Central Committee

Marg Elliston—Chair, Sandoval County Democratic Party

Erin Engelbracht—New Mexico Democratic Party, State Central Committee

Paula Fischer—New Mexico Democratic Party, State Central Committee

Debra Haaland — US Congress, NM-1, Running in 2018

Lissa Knudsen—New Mexico Democratic Party, State Central Committee

Jane Levy—Second Judicial District Court

Tara Lujan—New Mexico Democratic Party, State Central Committee

Kate Noble—Santa Fe School Board

Patricia Roybal Caballero—New Mexico Democratic Party, State Central Committee

Mara Salcido-Alcantar—Lovington School Board

Merrie Soules—New Mexico Democratic Party, State Central Committee

Karen Whitlock—New Mexico Democratic Party, State Central Committee

Emerge Oregon (15)

Jodi Ballard Beach—Multnomah Education Service District

Sheronne Blasi—Salem-Keizer School Board

Kristin Cornuelle—Multnomah Education Service District

Danielle Curray—Gresham Barlow School Board

Ana del Rocio—David Douglas School Board

Kathleen Harder—Salem-Keizer School Board

Irene Konev—Clackamas Community College Board

Erika Lopez—Hillsboro School Board

Annette Mattson—Mt. Hood Community College Board

Felicita Monteblanco—Tualatin Hills Park and Recreation Board

Evangelina Sundgrenz—Eugene 4J School Board

Andrea Valderrama—David Douglas School Board

Kathy Wai—North Clackamas School Board

Rose Wilde—Lane Education Service District

Helen Ying—Multnomah Education Service District

Emerge Pennsylvania (7)

Janet Diaz—Lancaster City Council, Won Primary

Susan Henderson-Utis—Rosetree Media School Board, Won Primary

Sara Johnson Rothman—State House, District 151, Running in 2018

Barbarann Keffer—Upper Darby Township Council, Won Primary

Kristen Seale—Rosetree Media School Board, Won Primary

Paige Strasbaugh—Woodland Hills School Board, Won Primary

Deb Yonick-Kalina—Southern York County School Board, Won Primary

Emerge Tennessee (1)

Mariah Philips—US Congress, TN-4

Emerge Vermont (3)

Ashley Hill—Montpelier City Council, District 3

Nicole Mace—Winooski City Council, At Large

Rebecca White—Hartford Selectboard

Emerge Virginia (29)

Dawn Adams—House of Delegates, District 68, Won Primary

Kimberly Adams—US Congress, VA – 10, Running in 2018

Hala Ayala—House of Delegates, District 51, Won Primary

Tilly Blanding—House of Delegates, District 42

Jennifer Boysko—House of Delegates, District 86

Sheila Bynum-Coleman—House of Delegates, District 62

Jennifer Carroll Foy—House of Delegates, District 2, Won Primary

Lauren Colliver—Blacksburg Town Council

Melissa Dart—House of Delegates, District 56, Won Primary

Karrie Delaney—House of Delegates, District 67, Won Primary

Kelly DeLucia—House of Delegates, District 96

Lizzie Drucker—House of Delegates, District 56

Erin Edlow—House of Delegates, District 84

Wendy Gooditis— House of Delegates, District 10

Elizabeth Guzman—House of Delegates, District 31, Won Primary

Susan Hippin—Virginia Beach Treasurer

Antoinette Irving—Richmond City Sheriff, Won Primary

Amy Laufer—Charlottesville City Council, At Large, Won Primary

Melissa Mason—Mathews County School Board

Kathleen Murphy—House of Delegates, District 34

Debra Rodman—House of Delegates, District 73-Won Democratic Primary Caucus

Danica Roem—House of Delegates, District 13, Won Primary

Chelsea Savage—House of Delegates, District 73

Natalie Short—House of Delegates, District 23

Sarah Smith—House of Delegates, District 73

Katie Sponsler—House of Delegates, District 66

Lindsey Davis Stover—US Congress, CA – 10, Running in 2018

Sara Townsend—House of Delegates, District 31

Kathy Tran—House of Delegates, District 42, Won Primary

Tia Walbridge—House of Delegates, District 33, Won Primary

Ella Webster—House of Delegates, District 98

Emerge Wisconsin (16)

Annette Ashley—Middleton-Cross Plains Area School Board Director

Carolyn Clow—McFarland Village Board

Denise DeMarb—Madison Common Council, District 16

Sarah Gaskell—Verona Common Council, District 2

Amanda Hall—Madison Common Council, District 3

Joyce Hall—Hudson Common Council, District 6

Jenna Jacobson—Oregon Village Board

Melissa Lemke—Racine Common Council, District 15

Emily Lindsey—Sun Prairie Common Council, District 1

Arvina Martin—Madison Common Council, District 11

Barbara McKinney—Madison Common Council, District 1

Diane Odeen—River Falls Common Council, At Large

Paula Phillips—Milwaukee Board of Education and School Board Director

Gaile Schwickrath—Platteville School Board

Tracy Thompson—Johnstown Board of Supervisors, District 4

Anissa Welch—Milton Mayor

Why She Runs

Have you thought about putting your name on the ballot? Learn about the Emerge program and why you should run!

Support Our Work

Emerge America needs your help to expand our training.